инфо |
||||
За проявеното желание да посетите и да се запознаете с ЕТНОГРАФСКИЯ АРЕАЛЕН КОМПЛЕКС – ЗЛАТОГРАД и всички природни и културни забележителности на Златоградско. Уникалният “ЕТНОГРАФСКИ АРЕАЛЕН КОМПЛЕКС – ЗЛАТОГРАД” Ви очаква Идеята за създаването му принадлежи на двамата ръководители на фирма "БУЛТЕКС" ООД - инж. Александър Митушев и инж. Стефан Башев, които осигуряват необходимите материални средства и организация. Със съдействието и на Златоградската община на 24.05.2001 г. комлексът отвори врати за посетители.Той се намира в един от кварталите на Златоград, доскоро известен като "старият град" - изграден покрай десния бряг на Голяма река. Многобройните обекти, някои от които реконструирани с помощта на програмите ФАР и САПАРД разкриват и отразяват природо-географските особености и богатствата на хилядолетната история на Златоградския етно-културен ареал и преди всичко - на Златоград и селищата от общината. Неговата неповторимост се обуславя от:
Е Л А Т Е В З Л А Т О Г Р А Д Той е разположен в Родопа планина – на предела между нейната централна и източна част. Градът се намира в живописна долина – от самия му център започва река Върбица, образувана от сливането на Голяма река и Малка река. Непосредствено край него по билата на южните му ридове преминава съвременната българо-гръцка граница. До него се стига най-бързо по два основни маршрута:
В И Е В Е Р О Я Т Н О З Н А Е Т Е или предстои да научите и се убедите лично при Вашето посещение тук – КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВА РОДОПА ПЛАНИНА:
Д О Б Р Е Д О Ш Л И В З Л А Т О Г Р А Д Тук Ви очаква едно незабравимо преживяване!
Златоградчани ще ви посрещнат според традициите на българското гостоприемство:
О Т З Л А Т О Г Р А Д З А П О Ч В А Б Ъ Л Г А Р И Я Златоградският етнокултурен ареал е обитаван от хилядолетия. Самият град има многовековна история. За древното начало и историческия развой свидетелстват многобройните археологически обекти и културни паметници (езически светилища, акрополи, гробници, християнски и мюсюлмански култови места), обгърнати от романтичната омая на фолклорните предания и традиции:
До днес са съхранени над сто паметника на културата. От възрожденския период е запазен и възстановен най-големият компактен архитектурен резерват в Родопите. Традиционните къщи впечатляват не само със своята белота (вероятно за това средновековното име на града е било Беловидово) и кръгли комини, но и със своебразното съчетание на архитектурните си елементи. Наред с общородопските се открояват елементи от беломорски (Ксантийски) и Пловдивски тип. Тези особености са отразени както в планировката и строителството на жилищните сгради, така и в цялостното разпределение и подредба на двора.Тук може да бъде посетена една от четирите най-стари родопски църкви - “Успение на Пресвета Богородица”, построена през 1834 година (според преданието за 40 дни).Само тук съществуват уникалните музейни сбирки - посветенина просветното дело в Средните Родопи и на пощенските съобщения. В традиционната духовна култура на Златоградския ареал еотразена богатата душевност на нейните създатели, особено се откроява фолклорът - в цялото му многообразие. В З Л А Т О Г Р А Д Е Преди повече от две столетия тук е роден легендарният хайдутин ДЕЛЮ ВОЙВОДА.
|
||||